رفتن به مطلب
استنتاج
Meysam

کلی اضافی و جزئی اضافی

پست های پیشنهاد شده

علاوه بر کاربرد اصطلاح کلی و جزئی برای کلی و جزئی حقیقی، این دو اصطلاح به معنای دیگری نیز به کار می روند که به آن کلی و جزئی اضافی گفته میشود.

 

کلی اضافی: هر مفهومی کلی ای که به نسبت مفاهیم مندرج در تحت خود سنجیده شود، کلی اضافی نامیده میشود. از همین تعریف فهمیده میشود که کلی اضافی  باید به صورت بالفعل مفهومی اخص از خود را داشته باشد تا به نسبت با آن سنجیده شود؛ به خلاف کلی حقیقی که نیازی به وجود بالفعل مصادیق نداشت. 

هرکلی اضافی، کلی حقیقی نیز می باشد؛ زیرا باید مفهومی خاص تر از خود را شامل شود تا با آن سنجیده شود. اما هر کلی حقیقی لزوما کلی اضافی نیست، زیرا ممکن است خاص تر از خود را به صورت بالفعل شامل نشود.پس رابطه بین این دو، عموم و خصوص مطلق است.

 

جزئی اضافی: هر مفهومی که با مفهومی عام تر از خود سنجیده شود، جزئی اضافی نامیده میشود؛ چه خودش مفهومی کلی باشد و چه جزئی. بنابر این هر جزئی حقیقی، جزئی اضافی نیز است، زیرا مفهومی عام تر از آن وجود دارد که تحت آن مندرج شده و با آن سنجیده شود؛ لکن هر جزئی اضافی لزوما جزئی حقیقی نیست، زیرا میتواند خودش مفهومی کلی باشد. پس رابطه بین این دو، عموم و خصوص مطلق است.

 

با توجه به آنچه گفته شد میتوان دریافت که جزئی اضافی گاهی قابلیت کلی اضافی بودن را دارد، اما نه همیشه؛ زیرا میتواند مفهومی خاص تر از خود را شامل شود تا با آن سنجیده شود، اما لزوم چنین مفهومی برای آن ضرورت ندارد و ممکن است مفهومی خاص تر از خود را شامل نشود.کلی اضافی نیز گاهی قابلیت جزئی اضافی بودن را دارد، اما نه همیشه؛ زیرا میتواند مفهومی عام تر از خود را داشته باشد تا با آن سنجیده شود، اما وجود چنین مفهومی برای آن ضرورت ندارد و ممکن است مفهومی عام تر از آن نباشد تا با آن سنجیده شود. لذا رابطه بین این دو، عموم و خصوص من وجه است.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

Join the conversation

You can post now and register later. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   بازگردانی قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.


×
×
  • جدید...